Eslem İnci

Gerçek İnci Nasıl Anlaşılır?

Gerçek İnci Nasıl Anlaşılır?

Gerçek İnci Nasıl Anlaşılır? Sorusu özellikle inci kullanan bayanlar tarafından merak edilen konular arasında yer alır. İnciler günümüzde kadınların tercih ettiği önemli takıların üzerinde yer alan değerli bir taştır. Dünyadaki en değerli taşlardan olan incilerin piyasada sahteleri de bir o kadar fazladır.

Saflık, güzellik ve alçak gönüllüğü simgeleyen incilerin psikolojik ve fiziksel birçok farklı faydası bulunur. Faydalarından verim alabilmek ve tam anlamıyla gerçek bir inci sahibi olabilmek için sahtesiyle arasında olan farkların bilinmesi gereklidir. Sahte ve gerçek inciyi kolay bir şekilde ayırt edebilirsiniz. Bu ayrımı yapabilmek içinde bazı püf noktaların bilinmesi önem taşır.

Ateş Yöntemi

Bir incinin gerçek inci olup olmadığını anlamaya yardımcı olan ilk yöntem ateş yöntemidir. İnciyi elinize alarak bir maşayla tutulması önerilir. Ateşin üzerine inciyi getirdiğinizde eğer gerçek ise ateşten zarar görmeyecek olup sahte ise eriyerek plastikleri dökülecektir. İncide bu esnada bir takım renk değişiklikleri de olursa incinin sahte olduğu anlaşılabilir.

Bıçak ve Kesici Alet Yöntemi

İncinin gerçeklik testleri arasında yer alan bıçak yöntemiyle ise incinin sahte olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilir. İnciyi bir bıçak yardımıyla kazıyarak test yapılır. Gerçek olan incide bıçakla kazınan kısımda herhangi bir zarar oluşmazken tekrar eski haline dönmesi söz konusu olur. Sahte incide ise zarar görerek formunu kaybedecektir.

Şekil ve Yansıma

Bir inci yuvarlak bir şekle sahip ise o kadar değerli demektir. Parlak olan, ışıltılı olup keskin olan inciler her zaman gerçek incilerdir. Işığı çok iyi yansıtmasından dolayı oldukça yüzey kalitesi düzgün olur. Kişi eğer inci üzerinde kendi yansımasını kolay bir şekilde görüyorsa kişinin elindeki inci gerçek incidir.

İncide Yer Alan Delikler

İnciler bazen tel ya da kolyeye takılması amacıyla oluşturulan deliklere sahiptirler. Deliğin etrafında belirgin olan kenarların olması incinin gerçek olduğunu işaret eder. Sahte olan incilerin yuvarlak ve pürüzlü olan kenar kısımları mevcuttur.

Sahte olan inciler birbirlerine sürtünmeleri durumunda yapay kaplamalar bozularak deliklerin etrafı yıpranma gösterecektir. İçerisinde yer alan cam ya da plastikler kolayca görünebilir. Bu inciler sahte inciler olup fayda görülmesi beklenemez.

Gerçek İnci Nasıl Anlaşılır yukarıdaki adımlar sayesinde kolayca hakiki olup olmadığını fark edebilirsiniz.