Eslem İnci

Gümüş Kararır mı?

Gümüş Kararır mı?

Gümüş Kararır mı? Sorusu özellikle takı severlerin en çok merak ettiği konudur. Doğal ve gerçek olan gümüşün kararması oldukça beklenen bir durumdur. İlk alındığında oldukça parlak bir rengi olan gümüşler zaman içinde kararma gösterebilir.

Altından sonra takı yapımında sıklıkla tercih edilen gümüşlerin çıkarılması ve işlenmesi bir hayli zordur. Bu nedenle bazı maddelerle karıştırılarak işlenmesi kolaylaştırılır. En büyük kararma sebepleri de bu karışım maddelerin kullanılmasıdır. Özellikle havada yer alan sülfür, kükürt ve hidrojende kararmaların başlıca nedenleri arasında yer alır. Kükürde karşı aşırı hassasiyet gösteren gümüşler kokusunun olması halinde bile kararma gösterebilir.

Gümüş Kararma Nedenleri Nelerdir?

Gümüşlerin ilk günkü canlılıklarını yitirmesine ve kararmasına neden olan birçok farklı etken yer alır. Bu etkenler genel olarak bakıldığında ise;

  • Kimyasal ürünlerin kullanımı: sülfat ağırlıklı olan kimyasal ürünlerin kullanılması gümüşün hızlı bir şekilde kararmasına neden olur. Kozmetik ürünlerden olan sabun ve şampuan gibi ürünlerde fazlaca olan bu madde gümüş için kararma riski oluşturur.
  • Hava kirliliği: havada yer alan zararlı elementler gümüşe zarar verebilir.
  • Ter: asit oranı yüksek olmasından gümüş madde olumsuz bir şekilde etkilenir.
  • Nem: gıdalar kadar özel koruma isteyen gümüş nemli ve rutubetli ortamlardan olumsuz etkilenir ve kararma gösterir.

Tüm bu etkenler gümüşlerin hızlı bir şekilde kararmasına neden olur. Gümüş narin bir yapıya sahip olan maden olmasından parlatılması için özel ürünlerin kullanılması önerilir.

Kararan Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüşlerin kararmasının engellemek bazı kurallara uyarak sağlanabileceği gibi kararmış olan gümüşlerinde temizlenmesi mümkündür. Temizleme işlemleri sayesinde ilk günkü parlaklıklarını elde etmiş olursunuz.

  • Diş macunu kullanılması
  • Sirke yöntemi
  • Tuz ve limon uygulaması

Tüm işlemler gümüşlerin eski rengine dönmesine yardımcı olurken uzun süreli yapılması gümüş takıların ömrünü kısaltarak yıpranmasına neden olabilir. Bu nedenle mutlaka kararan gümüşlerin temizlenmesi için kuyumculardan temin edilebilecek özel malzemeler kullanılmalıdır. Ev ortamında beyazlatılabilmesi de mümkün iken satın alınan gümüş kararmasını engelleyen malzemelerde önem taşır. Bu sayede gümüşlerinizin eski rengine kavuşması profesyonel bir destekle mümkün olur.

Gümüş Kararır mı sorusu için oluşan kararma karşısında yukarıdaki çözümlerimizi deneyebilirsiniz.